Biblioteka Publiczna w Kaliszu

O przyjaźni z Elżbietą Zubrzycką

W dniu 8. maja uroczyście zainaugurowaliśmy Tydzień Bibliotek. Tydzień Bibliotek to coroczna akcja, której nieodmiennie towarzyszy promocja czytelnictwa i bibliotek. Patronat medialny nad obchodami Tygodnia Bibliotek sprawuje każdorazowo Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślenie misji bibliotek ukierunkowanej na zwiększenie czytelnictwa i jego roli w procesie edukacji, zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa oraz budowanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

 

 

Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Elżbietą Zubrzycką, psycholog, wykładowcą akademickim i autorką książek dla dzieci i dla dorosłych. Ze zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy tak zacnego gościa, który o dziwo mimo upływającego czasu rozpoczęcia spotkania wciąż się nie pojawiał. Autorka dotarła na spotkanie niemal z godzinnym opóźnieniem. Oczekiwanie na autorkę uprzyjemniła Małgorzata Dziadek, bibliotekarka, opiekunka księgozbioru dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, która odczytując opowiadanie autorki z publikacji „Dręczyciel w klasie” wprowadziła przybyłą młodzież w zagadnienie dręczenia fizycznego i psychicznego u nastolatków. Wyjaśniła także czym jest dręczenie oraz kim jest ów dręczyciel. Bibliotekarka zakończyła zajęcia dylematami ofiary: jak przełamać bierność ofiary, w jaki sposób zachęcić ją do głośnego mówienia o tym co się stało i jak przezwyciężyć siłę dręczyciela. Podczas tej lekcji także wyartykułowany został komunikat, że nie należy być biernym obserwatorem takiego zdarzenia.

 

Po godzinnej nieobecności zgromadzoną i oczekującą młodzież zaszczyciła Elżbieta  Zubrzycka. Skoro zagadnienie dręczenia zostało niemal całkowicie wyczerpane, autorka podjęła temat dobrych i złych przyjaźni w szkole i poza nią. Wyjaśniła także kim jest przyjaciel i jakie cechy winny go charakteryzować. Podczas zwiększonej aktywności dzieci autorka wraz z młodzieżą wspólnie poszukiwała odpowiedzi na pytanie: po co lub dlaczego właściwie istnieje przyjaźń? Pod koniec spotkania autorka przeprowadziła także ćwiczenia, które miały na celu wykazanie jaką chcielibyśmy zawrzeć przyjaźń. W tym celu należało wskazać po cztery pożądane i cztery niepożądane cechy przyjaciela. Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim ze środków finansowych Starostwa Powiatowego na realizację zadań powiatowych.

 

Pozostałe wydarzenia

W ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. zorganizowano zabawę nawiązującą do escape room pt. „Tajemniczy zamek”, w której wzięło udział 11 zawodników – uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim-  tworzących osobne 3 zespoły. Każdy zespół zmagał się z łamaniem kodów w całkowitej ciemności i samodzielnie. Zespoły podejmowały wyzwanie w innym czasie, na trasie gry nie spotkały się i nie przekazywały sobie informacji.

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek